Geçmişten bugüne insanoğlunun ilk amacı hayatta kalmak olsa da sonrasın da  yaşamını idame ettirebilmek için öğrenip bildiklerini öğreterek hayat mücadelelerini ve  gayelerini eğitim yolu ile geliştirerek bugüne kadar devam ettirmiştir.

        İnsanlığın öğrenme güdüsü avcı toplayıcı toplumda başlamıştır. Hayatta kalmak için avlanma, avlanabilmek için silah üretme, yemek için ateşi bulma, kendisini koruma altına almak için sığınma yani barınak yapma çabası son olarak ta iletişim kurabilmek içinde dil unsuru oltaya çıkmıştır.

İletişim kurmaya başlayan insanoğlu ilk eğitim yöntemi olan görsel eğitim den iletişsel eğitime geçiş yapmış ve bir öğreticinin ihtiyacı da ortaya çıkmaya başlamıştır.

       Örnek verecek olursak eğer; Bir tohum ağaca dönüşür meyve verir sonbahar da sıfırlanır ve tekrar baharda meyvesini  vermeye başlar. Bu döngü ağacın yaşlanıp yok oluşuna kadar  kendisini tekrar eder ve  bu durum da normaldir, yaradılışı bu yönde olan bir meyve ağacı için bu normal bir süreçtir. Ya da bir hayvanı örnek gösterelim, pekte farkı yoktur diyeceğim ama maymunlar ve şempanzelerin deney süreci devam ettiği için ayırmak istiyorum ve diyorum ki peki ya insanoğlu?

Yazan: İlknur Kurtoğlu